Ekonomistler kıymetlendirdi: Güya vatandaş döviz bozduracak…

DUVAR- Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın gün içinde ‘akşam yeni önlemler açıklayacağız’ diye duyurduğu ‘karar’dan ‘Gelire endeksli iç borçlanma senedi ihracı’ çıktı.

İktisatçılar, toplumsal medya hesaplarından kararı şöyle kıymetlendirdi:

Yalçın Karatepe: Bu bile gösteriyor ki kurların neden yükseldiği konusunda bir fikirleri yok! Döviz talebi yalnızca gerçek bireylerden mi kaynaklanıyor? Güya vatandaş döviz bozduracak, getirisinin ne olacağı bile duyurulmayan enstrümanı bekleyecek? Haydi canım sende!

Ama haklarını teslim edelim; yapılan duyuruda faiz, enflasyon ve kur sözcüklerinden hiçbirini kullanmamaya itina göstermişler 🙂

Biz tekrar de Resmi Gazeteyi bekleyelim derim. Bakalım diğer “kurumlardan” bir şeyler çıkacak mı? Ya da beklemeyelim. Tahminen de “Silsile” halinde düzenlemeler dedikleri için farklı gecelere yayacaklar!”

Oğuz Demir: İlk iletiden anladığım geri kalanı konusundaki kulis bilgilerinin de doğdu olduğu. Söyleyeceğim tek şey kalıyor. İktisattaki problemleri süreksiz olarak bile çözecek tek şey var o da #erkenseçim

Doların döneceği yeri açıklıyorum… 19,23.. Belirli ki diğer bir şey döndüremeyecek..

Neye icazet alabildilerse onu yapıyorlar… Hiçbiri bizi yoksulluktan çıkarmayacak.. Asıl kararlar yolda..

Cem Başlevent: 15’inde talep toplamaya başlar; ay sonunda parayı 1 yıl vadeli alır. Seçime kadar o paranın döviz talebi yaratması engellenmiş olur. Olağanüstü bir fikir ancak, getiri garantisi ‘süper’ olmazsa, toplanan meblağ düşük olur.

Uğur Gürses: Önlem diye açıklananlar şunlar; neye endeksli olduğu bilineyen GES ihracı, tüketici kredilerinde vade ve kredi kartı taban ödeme oranının düzenlenmesi, SPK’nın iraçlarda aldığı fiyatlarda indirim yapılması. Kendileri ciddiye alıyor mu bunları?

Neyin gelirine endeksli? Çaykur’un demeyin sakın…

Bakın şöyle yapın; 1. ve 2. köprünün gelirlerini dağıtın. Böylelikle parası olan 2 köprünün gelirini alsın, parası olmayanlar da Osmangazi ve YSS Köprüsü’nün garantilerini ödesin…

Eski Merkez Bankası Lideri GÜZEL Partili Durmuş Yılmaz: Ey akıl neredesin?

Anlamadım, hangi varlığın gelirine endeksli?

(HABER MERKEZİ)