‘Efsane komutan’ın oğlu Taliban’a karşı kolları sıvadı: Milyonları hayal kırıklığına uğratmayacağım

Afganistan’ın sadece 10 günde Taliban tarafından ele geçirilmesinin yankıları sürüyor. Taliban’ın pazar günü ülkenin başkenti Kabil’e girmesi ile ülke adeta kaosa teslim olmuş durumda. Binlerce kişi ülkeden kaçabilmek umudu ile Kabil’deki havalimanına akın ederken, ülkedeki direniş hareketinden sürpriz bir adım geldi.

Taliban’a karşı verdiği mücadele ile hafızalara kazınan ve ‘efsane komutan’ olarak anılan Ahmed Şah Mesud’ın oğlu Amrullah Salih, Taliban’a karşı direnişin fitilini ateşledi. Cumhurbaşkanı Gani’nin ülkeden kaçması sonrası kendisini geçici Cumhurbaşkanı ilan eden Salih, Kabil’e yaklaşık 160 kilometre uzakta bulunan Pencşir vilayetinde açıklamalarda bulundu. Salih, Taliban’a teslim olmayacağını söyledi ve savaşacağına söz verdi.

“MİLYONLARI HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATMAYACAĞIM”

Salih Twitter hesabından yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Beni dinleyen milyonları hayal kırıklığına uğratmayacağım. Taliban ile asla aynı çatının altında olmayacağım. ASLA.”

Bugün ortaya çıkan görüntülerde, Mesud’un ağır silahlı bir maiyet eşliğinde, Sovyet yapımı bir askeri helikopter olan Afgan Hava Kuvvetleri’ne ait Mi-17’ye bindiği görülüyor. Söz konusu bölge, 1990’lardaki iç savaş sırasında uzun süre Taliban’a düşmemesi ile adından söz ettirmişti.

'Efsane komutan'ın oğlu Taliban'a karşı kolları sıvadı: Milyonları hayal kırıklığına uğratmayacağım