Doğalgaz yardımı müracaat koşulları neler, kimler doğalgaz yardımı alacak?

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, gereksinim sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen doğal gaz tüketim takviyesinde müracaat süreci başladı. Doğalgaz dayanağından yararlanmak isteyen bireyler, e-Devlet üzerinden yahut Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaatta bulunabilecek. 1.6 milyon kişinin 1 milyar lirayı bulan doğalgaz dayanağı Ağustos ayı ödemeleri bugün itibariyle gerçekleştirilecek.

İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen Doğalgaz Tüketim Desteği’nde kış periyoduna ait müracaatlar başladı. Evvelki devir içerisinde yer almayan kiracılar da doğalgaz takviyesi kapsamına alındı.

DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURUSU BAŞLADI

Yanık, 3 milyar lira bütçe ile hayata geçirilen Doğal Gaz Tüketim Desteği’ne ait yazılı açıklama yaptı.

Mart ve nisanı kapsayan birinci periyoda ait ödemelerin yapıldığını belirten Yanık, 331 bini aşkın haneye toplamda 114,2 milyon lira dayanak verdiklerini hatırlattı.

Doğal Gaz Tüketim Dayanağı programı kapsamında müracaatların e-Devlet üzerinden sürdüğünü bildiren Yanık, “Desteğimizden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, sistem üzerinden Bakanlığımızca sunulan ‘Sosyal Yardım Müracaat Hizmeti’ ekranından gerekli bilgileri doldurarak müracaat yapabilecek. Bu kapsamda halihazırda doğal gaz arzı sağlanan yerleşim yerlerinde ikamet eden ve hanesinde mesken tipi doğal gaz aboneliği bulunan vatandaşlarımıza bu takviyemizi sunacağız.” tabirlerini kullandı.

DOĞALGAZ DAYANAĞI MÜRACAAT EKRANI

DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

Doğalgaz dayanağından yararlanmak isteyen bireyler, e-Devlet üzerinden yahut Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaatta bulunabilecek.

KİRACILAR DA YARARLANABİLECEK

Doğal Gaz Tüketim Takviyesi programından daha fazla hanenin yararlanması için yeni düzenlemeler de yaptıklarını belirten Bakan Yanık, şunları kaydetti:

“İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen Doğal Gaz Tüketim Desteği’nde kış periyoduna ait müracaatlar başladı. Evvelki devrimiz içerisinde yer almayan kiracılarımızı da dayanak kapsamına aldık. Bu doğrultuda müracaat kuralları uygun olan mesken sahibi yahut kiracı olarak ikamet eden, mesken niteliğinde hanelerde yaşayan vatandaşlarımız dayanaktan yararlanabilecek.”

Bakan Yanık, Doğal Gaz Tüketim Desteği’ni ısıl harita baz alınarak iki devirlik belirlediklerini ve fiyatın yıllık 450 lira ile 1150 lira ortasında değişeceğini hatırlattı.

Desteği hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanan hanelere vereceklerini aktaran Yanık, “İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın, e- Devlet’ten yaptıkları müracaatları onaylandıktan sonra hak sahipliği bulunan vatandaşlarımız PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek takviyeden yararlanabilecek. Öteki yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımızın ise takviye ölçüsü kartlarına yansıtılacak.” bilgisini verdi.

KRONİK HASTALARA YÜZDE 5 EK ÖDEME YAPILACAK

Sağlık raporu bulunan kronik hastalara yahut hayatlarını aygıta bağlı sürdüren vatandaşlara ek ödeme yapacaklarını bildiren Yanık, “Vatandaşlarımızın başvurusu sırasında hastalığına dair raporunu sisteme işlemesi gerekecek. Hastalarımızın yaşadığı hanelere, belirlediğimiz takviye fiyatına ek olarak yüzde 5 fazla ödeme yapacağız.” tabirlerini kullandı.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca hayata geçirilen “Doğalgaz Tüketim Desteği” programından hanelerin faydalanabilmesi için müracaat sahibinin Türk vatandaşı olması, e-Devlet Kapısı üzerinden dayanak programına müracaatta bulunması, doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması, ikamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması, ödenecek faturasının mesken abone kümesine ilişkin olması ve hakkında ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi kuralları aranıyor. AA

AĞUSTOS AYI DOĞALGAZ DAYANAĞI ÖDEMESİ BAŞLADI

Kabine toplantısının akabinde konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan doğalgaz takviyesi hakkında açıklamalarda bulundu.

* Doğalgaz tüketim dayanağı programını bu yıl da sürdüreceğiz. Konut sahibi yahut kiracı, tüm vatandaşlarımız 5 Eylül’den itibaren e-devlet üzerinden müracaatlarını yapabilirler.

* Kronik hastaların, hayat takviye aygıtlarına bağlı ailelere doğalgaz takviyesi yüzde 5 ziyadesiyle yapılacaktır. Kuralları tutmadığı için öbür yardımlardan yararlanamayan 831 bin vatandaşımıza Temmuz ayında 427 milyon dayanak sağlamıştık. 1.6 milyon kişinin 1 milyar lirayı bulan Ağustos ayı ödemelerini 7 Eylül’de gerçekleştiriyoruz.”

İhtiyaç sahibi olmak kuralıyla doğalgaz altyapısı bulunan 647 ilçe/beldede oturan ve doğalgaz aboneliği olan herkesin dayanaktan yararlanabileceğini kaydeden Bakan Yanık, “Doğalgaz Tüketim Dayanağını hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanan hanelere vereceğiz. Muhtaçlık sahibi vatandaşlarımızın, e- Devlet üzerinden yaptıkları müracaatları onaylandıktan sonra hak sahipliği bulunan vatandaşlarımız PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek takviyeden yararlanabilecek. Öteki yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımızın ise dayanak ölçüsü kartlarına yatırılacak” demişti.