Diyarbakır, ciğerin tescil dokümanını aldı

Birçok kentin ciğer kimindir tartışmasına Diyarbakır son noktayı koydu.

Sabah kahvaltıyla birlikte üç öğün tüketilen ‘Diyarbakır ciğeri’ ve ‘Diyarbakır perdeli ciğeri’, Türk Patent Kurumu tarafından coğrafik işaret dokümanıyla tescillendi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, uzun müddettir çalışmalar yürüttüğü Diyarbakır ciğeri ve perdeli ciğerin tescil dokümanını alarak kamuoyuna duyurdu.

Kentte hizmet veren besin bölümü temsilcilerinin ustaları, Sur ilçesinde bulunan tarihi On Gözlü Köprü üstünde kurulan 21 metrelik ocakta 1 ton ciğer pişirerek konuklara ikram etti.

Diyarbakır ciğer tartışmasına son noktayı koydu

DTSO Lideri Mehmet Kaya, bugüne kadar 48 tane eserin tescillendiğini söyledi.

En sonunda ciğer kebabı ve perdeli ciğer kebabını tescillediklerini tabir eden Kaya, “Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2020’de başlattığımız bu çalışma devam edecek. Gastronomi kentimizin en değerli bedellerinden bir adedidir. Bunları ortaya çıkartarak Türkiye’ye, dünyaya duyurmamız gerekiyor. Ciğerin nereye ilişkin olduğuyla ilgili birçok vilayetimizin tartışmaları var. Evet, ülkenin zenginliği, farklı farklı mutfaklarda yapılabilir fakat Türk Paten Kurumunun verdiği evrak ile ciğer kebabının Diyarbakır’a ilişkin, Diyarbakır’da ticari olarak büyüdü. Diyarbakır’da 350 tane ciğer kebabı yapan işletmemiz var. Bizim yaptığımız yalnızca bu bilgileri toplayarak başvurmak. Türk Paten Kurumu da aslında ticarileşen ve büyüyen pazarı gördüğü için bunun Diyarbakır’a ilişkin olduğunu tescilledi ve gerçek tadında yemek isteyenlere Diyarbakır’da yiyecekleri bir tipi tescillemiş olduk. 7 gün 24 saat açık olan yerlerimiz var. Bunlar çok değerli. Bunların şenliklere, çalışmalara dönüşmesi ister istemez daha da yaygınlaştıracaktır. Sembolik olarak 21 metre ocak kurduk. Yaklaşık 1 tona yakın ciğeri de konuklarımızla paylaştık” dedi.

“Sadece ana kalem ciğerde 5 bin insan istihdamı sağlanıyor”

Diyarbakır Lokantacılar Kebapçılar ve Tatlıcılar Odası Lideri Haşim Elkaan, memnun ve sevinçli olduklarını belirtti.

Memleketin medarı iftiharı olan ciğerin bayramı olduğunu kıymetlendiren Elkaan, “7 gün 24 saat yenen bir eserimizdir. Bunu ciğer olarak algılamayalım. Kültür ve turizm olarak algılayalım. En büyük avantajı da istihdam sağlaması. Bugün yalnızca ana kalem ciğerde 5 bin insan istihdamı sağlanıyor. Bu burada kalmayacak. Bundan sonra ne geliyor? Ciğer şenlikleri. Ciğer kimindir diye yıllar içinde vakit zaman tatlı hengameler oluyordu. Bugün o arbedenin sonucu ciğer bizimdir” diye konuştu.

 

“Diğer vilayetlerden farklı olarak bunun sabah aç karınla yenmesidir”

Vatandaşlardan Nevin Vilayet, Diyarbakır’a has, dünyanın hiçbir yerinde yapılmayan perde ciğer kebabı ile ciğer kebabının tescillenmesinin lansmanının gerçekleştiğini kaydetti. Vilayet, “Bu lezzet hiçbir yerde yok. Öteki vilayetlerden farkı bunun sabah aç karınla yenmesidir” sözlerinde bulundu.

İş adamı Serdar Ay ise Diyarbakır ciğerinin çok ünlü bir ciğer olduğunu belirterek, “Bu vesile ile tescilinin olması hem bölgemiz için hem de Diyarbakır için çok yararlı olur. Diyarbakır ciğerinin üç öğün tüketilmesi dünyada bir birincidir. Coğrafik işaret alması kentimiz için çok muvaffakiyet bir turisttik faaliyet haline geldi” formunda konuştu.

İHA’nın haberine nazaran lansman programına Diyarbakır AK Parti milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal, DTSO Lideri Mehmet Kaya, Diyarbakır Ticaret Borsası Engin Yeşil, AK Parti Diyarbakır Vilayet Lideri Muhammed Şerif Aydın, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.