Danıştay Lideri Yiğit: Misal davalarda farklı kararlar verilmesi yargıya inancı azaltmakta

Erzurum’da Palandöken Kayak Merkezi’ndeki bir otelde ‘Bölge Yönetim Mahkemeleri İçtihat Paylaşımı ve Kıymetlendirme Toplantısı’ düzenlendi. 

Toplantıya Danıştay Lideri Zeki Yiğit, Danıştay Genel Sekreteri Kemal Açıkgöz, Danıştay 9’uncu Daire Lideri Abdurrahman Gençbay, 10’uncu Daire Lideri Yılmaz Akçil, Danıştay üyeleri ile tetkik yargıçları; Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Konya, Samsun Bölge Yönetim Mahkemeleri’nde misyonlu daire liderleri katıldı.

Toplantının açılışına katılan Danıştay Lideri Yiğit, yaptığı konuşmada, istinaf mahkemelerinin kuruluşunun yargıya katkısına dikkat çekip  “İstinaf mahkemelerinin, yargılamanın makul müddette tamamlanması ve adil yargılanma hakkının gerçekleşmesi amaçlarına ulaşılmasına katkı sağladığı açıktır. Böylelikle, faal yargılama ve adalete süratli erişim konusunda toplumsal beklentinin karşılanması yolunda değerli ara kat edilmiştir” dedi.

“YARGIYA İTİMADI AZALTIYOR”

Yiğit konuşmasının devamında ise şöyle dedi:

Öte yandan, üç dereceli yargı sistemimizde, kimi kararların istinaf kademesinde, kimi kararların temyiz kademesinde katılaşması, ülke genelinde birden çok bölge yönetim mahkemesinin bulunması üzere sebeplerle Danıştay ile bölge yönetim mahkemeleri ortasında ve bölge yönetim mahkemelerinin kendi ortalarında hukuksal yorum farkından kaynaklanan içtihat farklılıklarının da ortaya çıktığı bir gerçektir. Benzeri davalarda farklı yargı kararları verilmesi, yargıya olan inancı azaltmakta, hukuksal güvenlik prensibini zedelemekte, toplumsal ömürde belirsizlik ve eşitsizlik oluşturmaktadır. Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadına nazaran; kâfi münasebetle desteklenmeyen içtihat farklılıkların bulunması türel güvenlik ve adil yargılanma hakları bağlamında hak ihlali teşkil edebilmektedir.”