Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Türk lirası vurgusu: Alışacaksınız buna

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep’te tekstil fabrikasında işçilerle akşam yemeğinde bir araya geldi. Erdoğan burada yaptığı açıklamada, “Benim Türk Liram varken ne işin var yok dolardı, yok avroydu. Türk Lirası, Türk Lirası alışacaksınız buna” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’te bir tekstil fabrikasında düzenlenen yemekte işçilerle bir araya geldi.

Burada yaptığı konuşmasında asgari ücreti küçümseyenlerin döviz kurundaki düşüşle birlikte hesaplarının tutmadığını belirten Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Benim Türk liram varken ne işin senin yok dolardı, yok avroydu”
“Birileri yaptıkları hesapla asgari ücreti küçümsemeye kalkmıştı, şimdi kur düştü ama aynı kişilerin bu hesabı yaptıklarını, görmedik, duymadık, çünkü hesapları tutmadı. Benim Türk Liram varken ne işin var senin dolardı, avroydu. Türk Lirası, Türk Lirası alışacaksınız buna.

Bu işi rahmetli Özal da yapmıştı, Türk Lirası’nın onurunu kurtarmıştı, şimdi aynı şeyi biz de yapıyoruz. Bizim baktığımız tek yer milletimizin ne istediğidir. Emekçilerimizin hak, hukukunun korunmasıdır. Küresel enerji ve gıda fiyatlarında yaşanan anormal artışları vatandaşlarımıza en az düzeyde yansıtmak için sessiz sedasız yükün önemli kısmını kamunun üstüne yansıttık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmalarından satır başları;

“Organize sanayi bölgemiz de aynı azim, heyecan ve gayretle çalışan 1140 fabrikanın sahibi olan müteşebbislerimizi ve işçilerimizi ayrı ayrı kutluyorum.

Sanayici, müteşebbis, iş insanlarımızın daha çok istihdam sağlamaları ve üretim için milletim adına tebrik, imkanlarımızla teşvik ediyoruz. Gaziantep Organize Sanayi bölgesinin 6. etabı faaliyete geçtiğinde fabrika sayımız 2 bini bulacaktır organize sanayi bölgesinde. Bu ‘ey Türkiye uyan, biz Gaziantep olarak nasıl kurtuluş savaşında mücadele verdiysek, ekonomide de aynı mücadeleyi veriyoruz’ demektir. Organize Sanayi Bölgesi Bakanımız Cengiz Bey’e de özellikle teşekkür ediyorum. Diğer yandan işçilerimizin de alın terinin hakkını verecek ücret politikasıyla destekliyoruz. Asgari ücreti yüzde 50 oranında arttırarak en düşük 4 bin 253 seviyesine çıkardık. Çalışanın evli ve çocuklu olmasına göre bu rakam daha da yükselmektedir.

Asgari ücret zammıyla çalışanlarımızın alım gücünü yükselterek fiyat artışlarına karşı korumaya çalışıyoruz. Çalışanlarımızın tamamını asgari ücret kadar ki kazancını gelir ve damga vergilerinden muaf tutarak işverenlerimizi de rahatlattık. Bu duygularla bizleri bu güzel muhabbet sofrasında buluşan şehrimizin yöneticilerine Erdem Soft firmasının sahiplerine ve özellikle de siz işçi kardeşlerime teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanınız olarak doğrusu ben alın teriyle şu anda karşımda olan siz kardeşlerimi Allah için seviyorum. Rabbim bu sevginizi, muhabbetimizi daim kılsın. Bu bir muhabbet yoludur, Rabbim yolculuğumuzu daim kılsın.”