Chrome çokça talep edilen o özelliği sonunda getiriyor

İnternet tarayıcıları arasındaki rekabet bir hayli geçmişe dayanıyor. Şüphesiz yaşı yeten her bilgisayar kullanıcısı, bu sektörün ilk büyük isminin Internet Explorer olduğunu hatırlayacaktır. Ancak zaman içerisinde güç dengeleri değişti. Hatta şimdilerde Internet Explorer’ın tamamen kullanımdan kalktığı düşünüldüğünde, güç dengeleri alt üst oldu demek daha doğru olacaktır.

Tabi bu durumun arkasında yatan pek çok sebep var. Ancak özellikle bilgisayarı çok fazla kullanmayan ve internete hangi tarayıcıdan girdiğini umursamayan kullanıcılar için “varsayılan tarayıcınız olsun mu” önerisi oldukça önemli.

Chrome çokça talep edilen o özelliği sonunda getiriyor

Çünkü bu tip kullanıcılar, herhangi bir tarayıcı tercihinde bulunmadan önlerine gelen varsayılan olma isteğini kabul edebilirler. İşte bu durumun farkında olan Microsoft, Edge tarayıcısı için bu özelliği getirmiş ve internet tarayıcısı her açıldığında bu tarayıcıyı varsayılan olarak ayarlamak için evet tuşuna basmayı yeterli kılmıştı.

Bununla birlikte Windows 10 sürümünde bu özelliği destekleyen Google Chrome, Windows 11 için henüz böyle bir özellik bulundurmadığı için, Windows 11 kullanıcılarının Google Chrome’u varsayılan yapmak için ayarlardan bu yetkiyi vermesi gerekiyordu. İşte yakın zamanda servis edilecek güncelleme ile birlikte artık Chrome kullanıcıları da kendilerine sorulan bu soruya evet diyerek tek tıkla varsayılan internet tarayıcılarını ayarlayabilecekler. Güncellemenin önümüzdeki birkaç gün içerisinde servis edilmesi bekleniyor.