CHP’li Bulut kaygı yaratan tabloyu açıkladı: ‘Türkiye’de tüm kalemlerde ilaç yokluğu yaşanıyor’

Mesleği eczacılık olan Burhanettin Bulut, Türkiye’de yaşanan ilaç krizi ve İlaç Fiyat Kararnamesi’nin 13 yıldır güncellenmemesi ile ilgili bugün açıklama yaptı. 29 yıldır eczacılık yaptığını ve bu türlü bir devri daha evvel hiç görmediğini belirten Bulut, şunları söyledi:

“TÜM KALEMLERDE İLAÇ YOKLUĞU YAŞANIYOR”

“29 yıldır eczacıyım, bu türlü bir periyot hiç görülmedi. Hasta, reçetesi ile eczaneye geldiğinde, şayet beş kalem ilaç var ise bunun dördünü bir eczanede fakat bulabiliyor. Bir ilaç için de eczane eczane dolaşıyor. Bu, büyük kentlerde bu türlü. Pekala ilçelerde ya da yalnızca bir eczane olan yerlerde? Oralarda vatandaş, resmen ilaca ulaşamıyor. Türkiye’de bugün ilaç yokluğu yaşanıyor. Üreticilere baktığınızda; yerli üretici, ‘Bu maliyetlerle ilaç üretmek mümkün değil’ diyor. Ya çok az ölçüde ilaç üretiyor ya da hiç üretmiyor. İthalatçıya baktığınızda; şayet günlük fiyat alamıyorsa o da ithalatta asgarî düzeyde ilaç üretir halde. Bugün Türkiye’de, kanser ilacından tutun da değerli değersiz tüm kalemlerde ilaç yokluğu yaşanıyor. Bunun sebebi ise iktidar.

“ARADAN GEÇEN ONCA SENEYE KARŞIN İLAÇ FİYAT KARARNAMESİ YENİLENMEDİ”

Türkiye’de ilaçların fiyatını bakanlık belirliyor. 2009 yılında çıkan kararname ile -ki o devirde eczacılar, örgütleri de bu kararnameye dayanak verdi- Avrupa’nın en ucuz üç ülkesinden alınan fiyat referans kabul edilerek euro kuru üzerinden fiyatlandırılıyor. Lakin ortadan geçen onca seneye karşın İlaç Fiyat Kararnamesi yenilenmedi. Bilakis, daha da makûs hale geldi. Örneğin şu anda Türkiye’de ilaç fiyatlarında referans alınan euro kur oranı 6,29 TL. Bugün kur 17 liraya gelmiş olmasına karşın 6,29’un üzerinden ilaç fiyatlandırılıyor. Böylesi derin bir makas oluşan ilaç fiyatlarına doğal ki firmalar ne ithal eder ne de ilacı üretir. O açıdan yapılması gereken birinci müdahale, ilaç fiyat kararnamesini yenilemektir.

“YENİ MOLEKÜL İLAÇLAR, YENİ JENERASYON İLAÇLAR TÜRKİYE’YE GELMİYOR”

Bugün medikalciler sıkıntı durumda ise eczacılar eczanelerini kapatıyor ise yerli ilaç sanayii ilaç üretmekten vazgeçmiş ise bunun sebebi iktidardır. Şayet bakanlık ilaç fiyatlarını, tüm sıhhat hizmetlerinin fiyatlarını belirliyor ise bu dalların ayakta kalmasını, vatandaşların ilaca, sıhhate ulaşmasını da sağlamak durumunda. Yeni molekül ilaçlar, yeni kuşak ilaçlar Türkiye’ye gelmiyor. Vatandaş, hastaneden randevu dahi alamıyor. Eczaneye geldiğinde ya ilaç bulamıyor; bulsa bile ödediği ilaç fiyat farkı, geçen yılla mukayese edildiğinde iki katına çıkmış durumda. Bu bahiste bakanlığı son kere vazifeye davet ediyoruz. Aksi taktirde eczaneler ayakta kalamaz; sıhhat hizmetleri, sıhhat sunucuları topyekûn batmak durumunda kalır.”