Boris Johnson gazeteciliğe dönüş tekliflerini pahalandırıyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, vazifesini bırakmak için gün sayıyor. Johnson, kendisine yönelik baskılara daha fazla direnemeyerek misyonu bırakmaya karar verdiğini açıklamıştı. Muhafazakar Parti’de Johnson sonrası devir için hem parti liderliği hem de başbakanlık koltuğunu kapmak üzere Rishi Sunak ve Liz Truss yarışıyor.

Guardian, Başbakan Johnson’ın, vazifeden ayrıldıktan sonra eski mesleği olan gazeteciliğe dönebileceğini yazdı.

Johnson’ın, başbakan olmadan üç gün evvel son yazısının Daily Telegraph’ta yayınlandığı, lakin kelam konusu gazetenin “Partygate” skandalından sonra başbakana sırtını döndüğü ve İngiliz siyasetçinin, gazetecilik mesleği için yeni bir adres bulması gerekebileceği kaydedildi.

Mail’den teklif aldı

Başbakan’ın farklı seçeneklerinin olduğu, Daily Mail gazetesinin kendisine yazıları için köşe ayırma teklifinde bulunduğu belirtildi. Bu türlü bir muahedenin, Johnson ile Mail ortasındaki yakın bağları güçlendirebileceğine dikkat çekildi. Siyasi mesleğinin birçok devri boyunca haftalık köşe yazısı yazdığı Telegraph ile uzun bir alakaya sahip olan Boris Johnson, yılda 275 bin sterlin kazanıyordu.

Diğer taraftan, misyonundan ayrıldığında yıllık maaşı yarı yarıya azalarak 84 bin sterline düşecek Johnson, yeni gelir kaynakları arıyor.

Ayrıca, masraflı bir boşanma ve birden fazla çocuğa bakmak, İngiliz Başbakan’ın karşılamaya çalıştığı maliyetler ortasında.

The Times’tan kovulma sebebi: Palavra haber

Oxford Üniversitesi’nden mezuniyetinin akabinde The Times gazetesinde çalışmaya başlayan Boris Johnson’ın buradaki vazifesine, palavra bir haber nedeniyle son verilmişti.

Johnson, İngiltere’ye dönerek siyasete girmeden evvel, Telegraph’ın Brüksel’deki muhabiriydi ve Brexit’in yolunu açan AB düzenlemeleri hakkında yazılar yazıyordu.