Bir yaz dizisi Zeytin Ağacı, herkesi merak ettirdi, aile dizimi nedir?

GÜÇLÜ BİR KADRO

Zeytin Ağacı’nın diziye ismini vermesinin nedeni, gövdesi ve dayanıklılığına rağmen bu güçlü ağacın kısımlarının narin olması, kıymeti ve hoşluğunun bayanları çağrıştırması mı? Dizinin bayanları; Ada (Tuba Büyüküstün), Sevgi (Boncuk Yılmaz), Leyla (Seda Bakan), birbirlerinden çok farklı karakterlerde, fakat birbirlerine çok bağlı arkadaşlar. Annelerin de dizide kıymetli rolleri var: Sevgi’nin annesi (Füsun Erbulak), Ada’nın annesi, erkeklerin anneleri… Dizinin erkekleri de bayanları kadar ünlü ve savlı: Toprak (Murat Boz); Tevfik Fikret /Fiko (Rıza Kocaoğlu), Vakit (Fırat Tanış), Selim (Serkan Altunorak) çok farklı erkek kimliklerini canlandırıyor. Murat Boz vakit zaman oyunculukta zayıf kalıyor ancak biraz ses, biraz fizikle kurtarıyor; öbürleri yeterli oyunculuklar sergiliyor.

İHANET

SENARYO ÖNEMLİ

Aile dizinini senaryolaştırmak nereden çıktı derseniz dizinin senaristi Nuran Cihan Şit’in yaşadıklarından çıkmış. Babasını yitiren Nuran Cihan, aşikâr aralıklarla aile dizimi ve gibisi toplantılara katılıp o atmosferi yaşayınca bunun çekiciliğinden yararlanmak, ekrana taşımak istemiş. Aile Dizini’ne katılan arkadaşlarımdan dinlediğim kadarıyla aşağı üst dizide gösterildiği üzere yaşanıyor, ki onlar da tıp doktoruydu!

Aile dizimi kavramı ve terapisi, 1990’lı yıllarda Almanya’da ortaya çıkmış bir terapi prosedürü. Aile bireylerinin kuşaklardır birbirlerine görünmez olan bağlar ile bağlı olduğu niyetine dayanır. Bu aile dizimi sisteminin kurucusu psikoterapist ve pedagog olan Bert Hellinger’dir. Bu terapi, ülkemizde de psikiyatrlar tarafından uygulanıyor. Daha fazla merak ederseniz “Seninle Başlamadı” Mark Wolynn’ın kitabını okuyabilirsiniz.

AŞK NEREDE?

Ya aşk? Ada üzere, aşka kapılmayıp rasyonel davranmak mı doğrudur, Leyla üzere, aşkın ateşiyle yanıp aklını hiçe sayarak saçmalamak mı? Ya avukat Sevgi’nin ana kuzusu olarak kalıp hayatını yaşayamamasına son kertede isyanı, geç mi kalmıştır?