Başbakan Morrison, seçim hezimetini kabul etti

Avustralya’da bugün gerçekleştirilen seçimlerin akabinde mevcut Başbakan Scott Morrison seçim hezimetini kabul ederek, rakibini tebrik etti.

Avustralya’da halk, yeni hükümet seçimi sandık başına gitti. Temsilciler Meclisi ve Senato üyelerinin belirleneceği seçimler için mahallî saatle 08.00’de başlayan oy verme süreci, 18.00’de son buldu.

9 yıldır iktidarda bulunan Liberal-Ulusal parti koalisyon hükümeti ile ana muhalefetteki Personel Partisi’nin yarıştığı seçimde, mevcut Başbakan Scott Morrison seçimi kaybettiğini açıkladı. Morrison, “İşçi Partisi önderi Anthony Albanese ile görüştüm ve onu seçim zaferinden ötürü tebrik ettim” dedi.

“ÜLKEYİ BİRLEŞTİRMEK İSTİYORUM” DEMİŞTİ

Personel Partisi önderi Anthony Albanese Sidney’de oy kullandıktan sonra bir açıklama yaparak, “Mesajım, tüm Avustralyalıları temsil etmek istiyorum. Ülkeyi birleştirmek istiyorum. Son vakitlerde çok fazla bölünme oldu. Mevcut hükümete yönelik tenkitlerimden biri de Scott Morrison’ın birlik ve ortak hedeften fazla farklılık ve bölünme arayışında olması. İnsanları bir ortaya getirmek istiyorum ve büyük demokrasimizde beşerler nasıl oy verirse versin, insanların görüşlerini sandıkta tabir etmeleri hoş. Bunu yaptıktan sonra birlik olup millet olarak ilerlememiz gerekiyor. Yapabileceğimize inanıyorum” demişti.