Bakan Kirişci: Türkiye’de ekilmeyen alan kalmayacak

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Nevşehir’de Tarım Kesimi Temsilcileri ile bir ortaya geldi. Toplantıda konuşan Kirişci, “Tarım stratejiktir, tarımda stratejik eserler vardır. Bulunurluk kıymetlidir, bu bulunurluluk iki biçimde sağlanır. Ya üreteceksiniz, ya ithal edeceksiniz. Bir öbür bakış açımızda Türkiye aslında toprak varlıkları ve biyolojik zenginlikleri. Bunların hepsini dikkate aldığımızda kendi gereksinimlerimizi lakin üretebilecek durumdayız. AK Parti iktidar olduğunda bu ülkenin nüfusu 65 milyondu, bu gün ülkenin nüfusu 85 milyon oldu. Bunu şunun için söylüyorum. Bu ülke şuna muhtaç oldu, buna muhtaç oldu diyebilecek kadar bu ülkenin üreticilerini yok sayar ve bunların emeklerine saygısızlık gösterenleri şu son yirmi yılda artan 20 milyon nüfusu kimin doyurduğunu bir kere daha düşünmelerini isterim. O öve öve bitirilemeyen ülkelerin nüfuslarının bile 1 -1 buçuk katına hatta iki katına varan nüfus eklenmiş durumda. Yalnızca bu mu, hayır. İhracatımız da artı, 3,7 milyar Dolar olan ihracatımız 30 milyar dolara gerçek gidiyor. Neden Türkiye ihracatçı pozisyonunda. Ürettiğini kendi insanları için tükettiren, lakin tıpkı vakitte unu ihraç eden, ihraç da yaptığı halde ihraç fazlası veren bir kesim tarım sektörü” formunda konuştu.

“EKİLMEYEN ALAN KALMAYACAK”

Kirişci, şöyle devam etti: “Üretilmeyen alanlar üretime kazandırılsın diye üreticilerimize pek çok eserde yüzde 75 süspansiyonlu tohum dağıttık. Böylelikle ekilmeyen alanların azalmasını sağladık. Bunda da önemli bir ivme yakaladık. Ekilmeyen alanların ekilmesiyle ilgili attığımız bu adımlar ile birlikte de üretimimizi artırmanın çabası içerisinde olduk.”

“SÖZLEŞMELİ ÜRETİM MODELİNDE SON EVREYE GELDİK”

Sözleşmeli üretim modelini de son basamağa getirdiklerini ve meclis açıldığında gündeme geleceğini söyleyen Bakan Kirişci, “Bazı sözler çok kullanılır fakat bu sözlerin ne mana söz ettiği çok dikkate alınmaz. Bir cümle ile söyleyeceğim. Üretmek isteyen ile üretileni almak isteyeni bir ortaya getireceğiz. Zira bizim ne arz fazlasına tahammülüz var ne de arz açığına tahammülümüz var. Biz istiyoruz ki inançlı stok da dikkate alınarak gereksinimimiz olan eserler üretilmiş olsun. Bu manada kontratlı üretim kıymetlidir. Et ve süt kurumumuz kontratlı besicilik faaliyeti ile üreticilerimize pazar ve fiyat garantisi sunacaktır. Oluşturulacak komiteler tarafından aylık maliyetler hesaplanacak. Belirlenecek maliyete nazaran çiftçi refahı gözetilerek alım fiyatları daima güncellenmiş olacak” sözlerini kullandı.

“TARIMDA DİJİTAL DEVİR BAŞLIYOR”

Tarımda dijital devrin başladığının altını çizen Bakan Kirişci, “Bizim desteklemeler de dahil olmak üzere teknolojiyi ve dijitali kullanmamız gerekiyor. Tarım Orman Müdürlüklerimiz, ilçe müdürlüklerimizin yaptıkları sabah saat 8-5 mesaisi içerisinde daima çiftçi kayıt sistemi ile bu çiftçilerimize üreticilerimize ödenecek desteklemeler ile meşguller. Bu yalnızca bitkisel üretim tarafında değil, hayvansal üretim tarafında da bir öbür ünitemiz bu faaliyetleri yürütüyor. Ancak birebir vilayet ve ilçe müdürlüklerimizdeki teknik işçilerimizi sahiden çok derecede meşgul ediyor. Bundan ötürü istiyoruz ki dijitalleşmeyi yakın vakitte kullanacağız. Pek çok e-devlet uygulaması üzere üreticilerimiz kendi bulundukları yerlerde direkt e-devlet üzerinden bu çiftçi kayıt sistemi de dahil olmak üzere kendi almak istedikleri yahut paylaşmak istedikleri bilgiler noktasında e-devlet üzerinden üreticilerimizi yalnızca elektronik ortamda kurumlarımız ile buluşturmuş ve bu problemleri de çözmüş olacağız” diye konuştu.

KAYNAK: İHA