Bağ-Kur’lular Erken Emekli Olabilecek! Borç Yapıla…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB),müjdesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği Çin ile yapılan yeni swap anlaşmasının tamamlandığını açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB),Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası ile 30 Mayıs 2019 tarihinde imzalanan ikili para takası (swap) anlaşmasının 35,1 milyar TL ve 23 milyar Çin yuanı artırılarak toplam 46 milyar TL ve 35 milyar Çin yuanına ulaştığını duyurdu.

TCMB’den yapılan açıklamada artırılan söz konusu rakamın 15 Haziran 2021 tarihi itibariyle TCMB hesaplarına girdiği duyuruldu.

Açıklamada; ‘Para takası anlaşmasının temel hedefi yerel para birimleri üzerinden gerçekleştirilen ticareti kolaylaştırmak ve iki ülkenin finansal istikrarına destek sağlamaktır.’ dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAMIŞTI

Çin ile para takası anlaşmasının artırıldığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  NATO Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Brüksel’e hareketi öncesi konuyla ilgili olarak;

‘Yakın zamanda en büyük ticaret ortaklarımızın başında gelen Çin’le çok önemli bir anlaşmayı yaptık. Daha önce Çin’le 2,4 milyar dolarlık bir swap anlaşmamız zaten vardı. Şimdi bu rakamı 3,6 milyar dolarlık yeni bir swap anlaşmasıyla toplamda 6 milyar dolara çıkarmış olduk. Tabii bu, 46 milyar Türk lirası, Çin olarak da 35 milyar yuana karşılık gelen 6 milyar dolarlık bir anlaşmayı böylece gerçekleştirmiş olduk. Tabii bu Türkiye’nin son zamanlardaki çok ciddi bir sıçraması oldu.’ açıklamasını yapmıştı.

TCMB tarafından yapılan basın açıklamasının tamamında ise şu ifadelere yer verildi;

‘Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası arasında 30 Mayıs 2019 tarihinde imzalanan ikili para takası (swap) anlaşması 35,1 milyar TL ve 23 milyar Çin yuanı artırılarak toplam 46 milyar TL ve 35 milyar Çin yuanına ulaşmıştır. Artırılan söz konusu rakam 15 Haziran 2021 tarihi itibariyle TCMB hesaplarına girmiştir. Para takası anlaşmasının temel hedefi yerel para birimleri üzerinden gerçekleştirilen ticareti kolaylaştırmak ve iki ülkenin finansal istikrarına destek sağlamaktır.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir