Ayvalık, nüfusunun 10 katı turist ağırlayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta bakanlar şurası toplantısının akabinde yaptığı açıklamayla 9 güne çıkarılan Kurban Bayramı tatilinde, Kuzey Ege’nin iç turizmde önderi pozisyonundaki 70 bin nüfuslu Ayvalık, turistik tesisler ve yazlıkçılarla birlikte ortalama 700 bin konukla adeta yoğunluk patlaması yaşamaya hazırlanıyor.

YÜZDE 100 DOLULUK BEKLENİYOR

Ayvalık’ın dünyaca ünlü cazibe merkezinde daha şimdiden rezervasyonlar yüzde 95 oranına çıkarken, bu oranın bayramın başlamasıyla birlikte yüzde 100’e ulaşması bekleniyor.

Ayvalık Belediye Lideri Mesut Ergin, bayram öncesinde bile ilçe genelinde yoğunluktan kaynaklanan bir hareketliliğin bulunduğunu vurgulayarak, “Özellikle Ayvalık’ın en ağır kalabalıkları ağırlayan bölgelerinden biri olan Cunda Adası’nda bu hareketlilik üst seviyede. Turizmci arkadaşlarımızla yaptığımız istişarelerde ilçenin bayramda yüzde 100’lük yoğunluğa ulaşmasına yönelik beklentiler yüksek” dedi.

Ayvalık’ın Koca Seyit Havaalanı, 1915 Çanakkale ve Osmangazi köprülerinin de devreye girmesiyle ulaşılabilirliliğinin önemli manada artmış durumda olduğunu vurgulayan Lider Ergin, “Bu nedenle de Ayvalık’ın bu bayramda da ağır olacağı ortada. Rezervasyonlara bakıldığında bu yoğunluk oranında Cunda Adası biraz daha önde Cunda’yı, Sarımsaklı ve ilçemizin öbür turistik bölgeleri de takip ediyor” sözlerini kullandı.

GEREKEN TÜM TEDBİRLER ALINDI

Ayvalık’ın Kurban Bayramı’nın akabinde başlayacak olan turizm döneminde da doluluk oranının yüksek olmasını beklediklerini belirten Belediye Lideri Mesut Ergin, “Biz de bu hususta belediye olarak mesailerimizi buna nazaran ayarlayacağız. Konuklarımıza konforlu ve gönüllerince bir tatil yapabilmeleri için elimizden geleni yapacağız. Bu manada Ayvalık Belediyesi olarak biz, Kurban Bayramı ve çabucak akabinde başlayacak olan turizm dönemi için gereken tüm tedbirleri almış durumdayız” diye konuştu.
İşletmeciler memnun

Ayvalık’ın Cunda Adası’nda turistik bir tesisin işletmecisi Osman Yaşar Bozyel, Kurban Bayramı nedeniyle rezervasyon oranında yüzde 95’e ulaştıklarını belirterek, “Ama ben tekrar de birkaç odamızı dostlarım için ayırdım ve bu odalara müşteri almıyorum.

Ayvalık’ta bayramın pek yeterli geçeceğinden eminim. Bayramın akabinde ise bilhassa yurt dışından gelecek olan gurbetçi vatandaşlarımızdan ağır talep alıyoruz. Şu anda bile otelimizde kalan müşterilerimizin yüzde 40’ı gurbetçi vatandaşlarımızdan oluşuyor. Bayram sonrasında başlayacak olan turizm döneminden da son derece umutluyum. İnşallah 20 Temmuz’dan itibaren de bayram rehaveti de sona erince her şeyin çok daha düzgün olacağından eminim. Zira fiyatlarımız, günümüz enflasyon endeksiyle kıyaslandığında son derece düşük durumdadır” dedi.

Ayvalıklı işletmecilerden Tolunay Dede ise bu yıl Kurban Bayramı’nın geçmiş yıllara göre çok daha güzel olmasını beklediklerini kaydederek, “Şu anda otogarların ve yolların dolu olduğu söyleniyor. İnşallah bu yıl bayramda Ayvalık turist yoğunluğuyla adeta yıkılacak. Geçen yıllarda de yoğunluğumuz vardı fakat ben bu yıl pandemi sürecinin ortadan kalkması ve minimum fiyat, memur ve memur maaşlarının da artması sonucunda çok çok daha güzel olacağına inanıyorum” dedi.

Tolunay Dede, bayramın çabucak ardından ise başlayacak turizm döneminde ilçe esnafının ekonomik manada rahatlayacağına inandığını da kelamlarına ekledi.

KAYNAK: İHA