Avrupa ve Rusya Türkiye’yi seçti! Tarihi fırsat: Talep patlaması yaşanıyor

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş nedeniyle Türkiye’ye Rusya kaynaklı önemli bir talep oluşmaya başladı. İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği İdare Konseyi Lideri Çetin Tecdelioğlu, Tayvan-Çin krizinin de Türkiye’ye yeni fırsatlar doğurabileceğini vurguladı.

TALEP PATLAMASI YAŞANIYOR: ALMANYA’DAN, İTALYA’DAN, FRANSA’DAN ALAMADIKLARINI BİZDEN ALIYORLAR

Türkiye İhracatçılar Meclisi Lider Vekili ve İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği İdare Heyeti Lideri Çetin Tecdelioğlu, “Rusya’nın ithalatına ve ona ambargo uygulayan ülkelerle ilgili tablolara baktığımızda bizim için çok büyük bir talep çıkıyor. Almanya’dan, İtalya’dan, Fransa’dan alamadıklarını bizden alıyorlar.” dedi.

TARİHİ FIRSAT: RUSLAR DA TEDARİKİ TÜRKİYE’DEN YAPMAK İSTİYOR

Tecdelioğlu, “Ayrıca birçok AB firmasından Rusya’ya Türkiye üzerinden eser satmayı planlayan firmalar var. Onlar Türkiye’yi bir depo ve köprü olarak kullanmak istiyorlar, başka yandan Ruslar da tedariki Türkiye’den yapmak istiyor. Bunu yeterli kıymetlendirmemiz gerekiyor. Türkiye endüstrisi ve ihracatı için tarihi bir fırsat” ifadelerini kullandı.

Tecdelioğlu, misyon geldikten bu yana geçen devirde 550 firma ile görüşmelerinin yanında 8 ana bölüm ve 17 dernekle toplantı yaptıklarını, bunun haricinde üç fuara ulusal iştirak düzenleyip ek 3 tane de Ur-Ge projesi başlattıklarını açıkladı. Birinci 7 ayda ihracatın yüzde 33 arttığını söyleyen Tecdelioğlu, Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşı tasvip etmedikleri, insanların orada ziyan görmesini istemediklerini ancak ticari istikametten de ambargodan ötürü Türkiye’ye ihracatta kıymetli fırsatlar doğabileceğine dikkat çekti.

Türkiye genelinde ihracatın kilogram başı ortalamasının 1.4 dolar civarında olduğunu, kendi sektörleride b sayının 4.75 dolara ulaştığını belirten Tecdelioğlu, “Demir ve çelikten yapılan ocaklarda dünyada üçüncü, Avrupa’da birinciyiz. Alüminyum konut gereçleri ve kullanılan eşyalara baktığımızda dünyada beşinci, Avrupa’da üçüncüyüz. Paslanmaz çelik ve sofra gereçlerine baktığımız vakit da birebir halde Avrupa’da üçüncü sıradayız. Bunlar çok önemli rakamlar” dedi.

Denetim Şurası Üyesi Gökhan Turan da Rusya’nın artık bir halde Avrupa ile işler yolunda gitse dahi Euro ile alışveriş yapmak istemediğine işaret ederek, “Olaya bu açıdan baktığımız vakit Rusya’nın Çin ve Türkiye dışında çok fazla seçeneği yok. Rusya bizimle iş birliği yapmak istiyor lakin burada ikili eşleştirmeler çok kıymetli. Bu hususta bilhassa ihracatçılar birliğinin kilit rol oynayacağını düşünüyorum” dedi.

TAYVAN – ÇİN KRİZİ TÜRKİYE’YE FIRSAT DOĞURABİLİR

Rusya’nın yanında Tayvan ve Çin ortasındaki kriz ile ilgili olarak da önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Tecdelioğlu, “Çin’in Tayvan’ın etrafını tatbikat gayesiyle ablukaya aldığı günleri geçiriyoruz. Bu durum otomotiv, makine ve beyaz eşya üzere dünyadaki ana bölümleri ürküttü ve korkuttu. Çin’e ve Uzakdoğu’ya bağımlı Avrupa, önemli manada alternatif bir ülke bulmak zorunda. Burada da Türkiye için değerli fırsatlar doğabilir. Tayvan dünya çip üretiminin yüzde 60’ını karşılıyor. Avrupa ülkeleri ne kadar çipsiz üretim yapabilirler, Tayvan’ı ne kadar gözden çıkarabilirler bilmiyoruz lakin kimi fırsat sinyalleri alıyoruz” dedi.