Apple’dan iPhone’larla ilgili yeni karar

ABD’li teknoloji şirketi Apple, kendi uygulamalarında reklam göstermeye hazırlanıyor. Şirket, iPhone ve iPad’lerde haritalar, kitaplar ve podcast’ler üzere evvelce yüklenmiş uygulamalarında reklam göstererek, yeni bir gelir modeli oluşturacak.

‘REKLAMDIR’ İBARESİ DE OLACAK

Apple reklam gösterme konusunda öbür çalışmalar da yapıyor. BloombergHT’den Hande Berktan’ın haberine nazaran; Birinci etapta, iPhone için çalışmalarını sürdüren şirket, argümanlara nazaran reklamları iPad aygıtlarının yeni alanlarına gerçek genişletmeye hazırlanıyor. Örneğin, harita uygulamasında restoran aradığınızda, Apple’a reklam veren işletmeler aramanın en üstünde görünecek. Apple’ın reklam tabirinin baş karışıklığı yaratmasından korkması sebebiyle, öne çıkarılacak içeriklere “Reklamdır” ibaresini yerleştirmesi bekleniyor.

Apple’ın bugünkü reklamcılık çalışmaları, iPhone, iPad ve Mac’te App Store’un yanı sıra haberler ve pay senetleri uygulamalarının içindeki manzaralı reklamlardan oluşuyor. App Store’da ayrıyeten Google gibisi arama ağı reklamları da bulunuyor.

Apple yakın vakitte, Major League Baseball ile yaptığı “Friday Night Baseball” mutabakatı için TV+’ın içine reklam yerleştirmişti. Apple’ın vakit içinde kendi reklamcılık işini kıymetli ölçüde genişletmesi de bekleniyor.