Ali Babacan’dan Ahmet Davutoğlu’na: Bu türlü yol yürünmez

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Lideri Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu’nun önerdiği deklarasyonun DEVA Partisi’nin 21 başkanlık heyeti üyesinden tümünün ‘ret’ oyu verdiğini söylemesi konusunda, “Yazılı mülakatlarda bildirinin yansıma sorunu var. İleti sert mi oldu, yumuşatalım mı konusuna girersek olmaz. Birbirimizin samimiyetinden emin olmazsak, bu türlü ufak tefek şeylere çabucak alınganlık gösterirsek bu yol bir arada yürünmez zaten” dedi.

Karar TV canlı yayınında Taha Akyol ve Elif Çakır’ın sorularını yanıtlayan DEVA Partisi başkanı Babacan, Gelecek Partisi önderi Davutoğlu’nun Saadet Partisi ve DEVA Partisi’ne ortak deklarasyon götürmesi üzerine partisinin idare kurumunun tümünün ret oyu verdiğini açıklaması üzerine konuştu.

Elif Çakır’ın “21’de 21 reddedildi karşılığı biraz sert olmamış mı?” sorusuna Babacan şu yanıtı verdi:

“Biz bir partiyi reddetmiyoruz. Partinin önerdiği bir metni de reddetmiyoruz. Burada kabul edilmeyen, vakti, biçimi.. Buna o denli bakmak lazım. Yazılı mülakatlarda iletinin yansıma sorunu var. 3 günde 6 kenti ziyaret ettiğimiz programda 40 dakikalık İsmail Saymaz ile söyleşi ortamıydı.

Yoğun bir programda sert mi oldu, yumuşatalım mı konusuna girersek olmaz. Birbirimizin samimiyetinden emin olmazsak, bu türlü ufak tefek şeylere çabucak alınganlık gösterirsek bu yol bir arada yürünmez zati. Altılı masa diye bir yapı kurduk, yol arkadaşlığı var. Tüm bu süreçte bu türlü ufak tefek şeylere takılırsak bu uzun yol yürünmez. Herkes birbirini biraz yönetim edecek, anlayışla karşılayacağız”