Al Jazeera: Türkiye, nüfuzunu ustalıkla genişletiyor

Türkiye’nin bölgesindeki rolü, Katar merkezli medya kuruluşunda gündem oldu.

Al Jazeera, “Rusya’nın Ukrayna’daki kayıpları, Türkiye’nin kazancıdır” başlıklı bir tahlil yayınladı.

Carnegie Europe’da konuk akademisyen Dimitar Bechev imzalı yazıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Kırım’ın, ayrılmaz bir kesimi olduğu Ukrayna’ya dönüşü, özünde milletlerarası hukukun bir gereğidir.” formundaki açıklaması anımsatıldı.

“Türkiye, boşluğu doldurmaya hazır”

Erdoğan’ın, geçen ay, Kırım Platformu Tepesi’nde görüntü ilişkisiyle yaptığı bu çarpıcı açıklamanın, Ankara-Moskova münasebetlerini yakından takip edenleri şaşırtmadığı belirtildi.

Ayrıca, Suriye ve Güney Kafkasya’da da Moskova’nın tesirinin azaldığı, bu türlü bir devirde Türkiye’nin boşluğu doldurmaya hazır olduğu kaydedilerek, şöyle denildi:

“Rusya ile ticari münasebetleri geliştiriyorlar fakat…”

“Türkiye, nüfuzunu ustalıkla genişletiyor. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik ataklarının akabinde Türkiye, Ukrayna tahıl gemilerinin Odessa’dan yola çıkması için aracı oldu.

(Türkiye’nin) Rusya ile ticari alakaları gelişiyor. Yeniden de Erdoğan, Kırım da dahil olmak üzere Kiev’i desteklemekte dengeli kalıyor.”

Güney Kafkasya’ya dikkat çekildi

Türkiye’nin Suriye’deki varlığından da kelam edilirken, “İlerleme kaydettikleri bir öbür yer de Güney Kafkasya. Temmuz ayında Ankara ve Erivan, 1990’ların başından beri üçüncü ülke vatandaşlarına kapatılan hudutlarını açmayı ve kargo uçuşlarının birbirlerinin havalimanlarını kullanmasına müsaade vermeyi kabul etti.


Ermenistan’ın Türkiye korkusu

Türk ve Ermeni diplomatlar, alakaların kurulmasını müzakere ediyor. Türkiye korkusu, Ermenistan’ın dış siyaset ve güvenlik siyaseti açısından Rusya ile yakınlaşmasının temel nedeniydi.

Ancak Azerbaycan, Kasım 2020’de Türkiye’nin yardımıyla Dağlık Karabağ’da Ermenileri mağlup ettikten sonra, Rusya ile olan bu ittifakın kıymeti azaldı.

“Komşu ülkelerde ve bölgelerde sistemli biçimde yer alıyorlar”

Moskova tarafsız kaldı ve Ermenileri kendilerini savunması konusunda tek başına bıraktı. Erivan, artık pragmatik bir biçimde Türkiye ile ekonomik ve stratejik yararlar sağlayabilecek bir açılımı araştırıyor.” sözleri kullanıldı.

Suriye ve Ermenistan ortasındaki ortak noktaya da dikkat çekilerek, Türkiye’nin komşu ülkelerinde ve bölgelerinde sistemli bir formda yer aldığı vurgulandı.