Afganistan’daki sarsıntıda en az 250 meyyit: 119 milyon kişi hissetti

Afganistan’da meydana gelen 6.1 büyüklüğündeki zelzele nedeniyle en az 255 kişi vefat etti. Bakhtar Haber Ajansı, en az 155 kişinin yaralandığını aktardı. ABD Jeoloji Kurumu’nun (US Geological Survey) datalarına nazaran zelzele, başşehir Kabil’in güneyindeki Khost kasabası yakınlarında meydana geldi.

Bakhtar Haber Ajansı, kurtarma takımlarının ve helikopterlerin sarsıntıdan etkilenen bölgelere sevk edildiğini bildirdi. Avrupa‑Akdeniz Sismoloji Merkezi’nin (EMSC) toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada zelzelenin Afganistan, Pakistan ve Hindistan’da yaklaşık 119 milyon kişi tarafından hissedildiği aktarıldı.

‘YÜZLERCE VATANDAŞ ÖLDÜ, DÜZİNELERCE KONUT YIKILDI’

Taliban’ın afet idaresi yetkilisi Mohammad Nassim Haqqani, doğudaki Nangarhar ve Khost eyaletlerinde de ölümlerin kaydedildiğini söyledi. Taliban’ın hükümet sözcüsü yardımcısı Bilal Karimi ise, Twitter’da yaptığı açıklamada, “Paktika eyaletinin dört ilçesi şiddetli bir sarsıntı sarsıldı, yüzlerce vatandaşımız öldü ve yaralandı ve düzinelerce mesken yıkıldı. Felaketi önlemek için tüm yardım kuruluşlarını bölgeye derhal grup göndermeye çağırıyoruz” tabirlerini kullandı. (DIŞ HABERLER)