AB’den nükleer mutabakat taslağına karşılık, ‘İnceliyoruz’

AB Komitesi sözcülerinden Nabila Massrali, haftalık basın toplantısında, İran nükleer muahedesi olarak bilinen Kapsamlı Ortak Hareket Planı’na ABD’nin dönmesi hakkındaki müzakereler sonucunda muahede koordinatörü AB tarafından hazırlanan taslak metne Tahran idaresinin yanıtı hakkındaki soruyu yanıtladı.

Massrali, “İran’ın verdiği cevabı dün gece aldık. Şu anda bunu inceliyoruz. Mutabakatın başka iştirakçileri ve ABD ile istişare halindeyiz” dedi.

Diğer ülkelerin İran’ın cevabına nasıl karşılık verdiği yahut ne vakit vereceği sorulan Massrali, Tahran’dan gelen karşılığı ayrıntılı biçimde incelediklerini ve ABD dahil tüm muahede iştirakçisi ülkelerin bunu incelemesini beklediklerini aktardı. Massrali, zamanlama konusunda bir yorumda bulunmadı.

İRAN İLE NÜKLEER MÜZAKERELER

İran ile Rusya, Çin, İngiltere, Fransa, ABD ve Almanya ortasında 2015’te imzalanan ve İran’ın nükleer programını düzenleyen muahededen ABD idaresi 2018’de ayrılmıştı.

ABD’nin geri dönüşü için Nisan 2021’den beri AB’nin kolaylaştırıcılığında Viyana’da süren müzakereler sonucunda ortaya çıkan sonuncu metin İran, ABD ve öbür iştirakçilere gönderilmişti.

Washington, Tahran’ın mutabakattaki taahhütlerine geri dönmesini, İran ise mutabakattan ayrılan taraf olarak öncelikle ABD’nin muahedeye dönerek tüm yaptırımları kaldırmasını ve mutabakattan tekrar ayrılmayacağına dair teminat vermesini talep ediyor. İran ayrıyeten en son mutabakat için nükleer programıyla ilgili milletlerarası “siyasi soruşturmaların” kapatılmasını istiyor.

İran müzakere heyetinin danışmanı Muhammed Marandi, bugün toplumsal medyadaki değerlendirmesinde, Viyana’daki müzakerelerde tahlil bekleyen problemlerin aşılmasının sıkıntı olmadığını ve nükleer mutabakata her zamankinden daha yakın olduklarını belirtmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise dün yaptığı açıklamada, metne cevap vereceklerini belirterek, “Kapsamlı Ortak Aksiyon Planı ile ahenk için karşılıklı bir getiri elde etmenin tek yolu, İran’ın muahede kapsamını aşan kabul edilemez taleplerden vazgeçmesi. Biz bu talepleri uzun vakittir ‘konu dışı’ olarak nitelendiriyoruz” demişti.