1800’li yıllardan kalma mumya hareket etti! ‘Sakın yaklaşmayın’ uyarısı paniğe yol açtı


Meksika Milli Tarih ve Antropoloji Müzesi’nde sergilenen bir mumyanın üzerinde oluşan mikroorganizmalar sebebiyle yetkililer harekete geçti. Son derece tehlikeli olduğu açıklanan durumla ilgili açıklamada bulunan yetkililer “Mumyalarla ilgili halen bilemediğimiz biyolojik durumlar olabilir” ifadelerini kullandı.

Meksika’da Milli Tarih ve Antropoloji Müzesi’nde sergilenen mumyalardan birinde görülen anormal durum dünya basınında büyük yankı uyandırdı. Müzede yer alan mumyalar, Antik Mısır’daki benzerlerinin aksine bir ritüel sonucu değil, Guanajuato bölgesinin kuru, mineral açısından zengin topraklarında gömülen insanlardan oluşuyor. 

Meksika Milli Tarih ve Antropoloji Müzesi

1860’lı yıllardan itibaren aileler cenaze masraflarını karşılayamayınca saçları, derisi ve orijinal kıyafetleriyle müzede sergilenmeye başlayan mumyalardan birinin üzerinde mantar oluşumu gözlendi. Mantar sebebiyle hareket ediyormuş gibi görünen mumya, ziyaretçilere korku dolu anlar yaşattı.

Meksika

Konu hakkında açıklamalarda bulunan müze yetkilileri ilk kez 2021 yılının kasım ayında mantar oluşumunun gözlendiğini ve bunun yayılma ihtimalinin olduğunu ifade etti. Ziyaretçilerin hiçbir şekilde mumyaların yer aldığı cama yaklaşmamasını isteyen yetkililer, “Mumyalarla ilgili halen bilemediğimiz biyolojik durumlar olabilir” şeklinde uyarılarda bulundu. Mantarın türüne yönelik açıklama yapmayan uzmanlar, araştırmalarını sürdürdüğünü dile getirdi. 

Meksika

100’den fazla insan kadavrasının yer aldığı müze, haftada 4 binden fazla ziyaretçiye kapılarını araladığı için bu durum halk arasında endişelere yol açtı. 

Mumya

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK VİDEO:

İbrahim Büyükak’ın gol sevinci! O anlar kameralara böyle yansıdı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir